برنامه مخارج

برنامه مخارج ” برنامه مخارج نیازهای ما را در اولویت قرار می دهد و برای اینکه در محدوده داشته های مان زندگی کنیم به ما شفافیت و تعادل می بخشد”

برنامه مخارج چیست؟

برنامه مخارج در بهبودی مالی به ما شفافیت می دهد، و یک راهنمایی برای خرج کردن در هر ناحیه ای از زندگی مان فراهم می کند. بین برنامه مخارج و بودجه یک  دنیا تفاوت وجود دارد. بودجه ریزی به ماندن در گذشته، خساست، و محروم  کردن خودمان اشاره می کند، در حالی که برنامه مخارج به ما این امکان را می دهد  تا انتخاب کنیم پول مان را کجا می خواهیم خرج کنیم. با بودجه ما اغلب احساس  می کنیم سرمان زیر آب نگه داشته شده است، اما با برنامه مخارج توان این را پیدا  می کنیم سرمان را بالای آب نگهداریم.

چرا باید برنامه مخارج داشته باشیم؟

ما فهمیدیم فارق از این که چه شرایطی باعث شد به بدهکاران گمنام بیاییم، همه  ما از یک ناهنجاری مشترک رنج می بریم: ابهام.

بسیاری از ما بدهکاران اجباری  بصورت ناخوداگاه پیش از اینکه به نیازهای اولیه مان (مثل غذا ، اجاره ، توجه به  مسایل پزشکی / دندانپزشکی ، تعمیر اتومبیل، و غیره) توجه کنیم هر جا که  گیرمان بیاید هزینه می کنیم. برنامه مخارج به ما کمک می کند شفافیت را جایگزین ابهام کنیم، این امکان را به ما می دهد که ببینیم پول مان در یک بازه  زمانی ماهانه کجا دارد خرج می شود. بنابراین برنامه ریزی مخارج معنای مراقبت  کردن از خودمان را می دهد. قرار نیست با خرج کردن، از مسئولیت ها و احساسات مان فرار کنیم. وضوحی که ما با پول پیدا می کنیم، به سایر جنبه های زندگی مان  هم گسترش پیدا می کند. همچنین برنامه مخارج این امکان را برای مان فراهم می کند تا بدانیم چه نیازهایی  داریم و در زندگی چه می خواهیم، برای مثال لباس های جدید، تعطیلات، هدایا، و  غیره –  بطور خلاصه همه آن چیزهایی که قبلا  فکر می کردیم فقط با کارت اعتباری  (دسته چک. مترجم) یا اشکال دیگر بدهی اجباری می توانیم آنها را بخریم. بسیاری از ما در حالی به DA   آمدیم که عمیقا در بدهی فرو رفته بودیم. در بلند مدت برنامه مخارج شامل زمان بندی پرداخت بدهی ها هم هست، که به ما اجازه  می دهد بدون اینکه در مورد نیازها و خواسته هایمان به خودمان محرومیت بدهیم،  تخصیص منابع مان را مدیریت کنیم.

چگونه یک برنامه مخارج تهیه کنم؟

تازه واردین اولین برنامه مخارج شان را در طی نخستین جلسات کاهش فشار تهیه  می کنند. در واقع ایجاد و بهبود یک برنامه مخارج معمولا  در اولویت کار قراردارد.

بصورت نرمال، یک عضو DA  قبل از اینکه برنامه مخارج تهیه کند، به مدت شش هفته مداوم اعداد اش را ثبت می کند. اگر چه حداقل شش هفته ثبت فعالیت های مالی توصیه شده است، اما برنامه مخارج  معمولا  دوره یک ماهه درامد/ مخارج را پوشش می دهد.

برنامه مخارج ایده آل

اولین بخش ایجاد و بهبود برنامه مخارج این است که یک برنامه مخارج ایده آل تهیه کنیم تا برای اینکه چقدر پول لازم داریم تا در هر کدام از دسته بندی ها  راحت باشیم به ما ایده های کلی بدهد. این نوع برنامه مخارج نیازی به ارائه  حساب درامد و یا بازپرداخت بدهی ندارد.  برنامه مخارج ایده ال در توسعه دادن افق  فکری مان به ما کمک می کند.

ما از طریق گفتگو با گروه کاهش فشارمان یک برنامه مخارج ایده ال برای هر کدام  از دسته بندی ها تنظیم می کنیم. در طی این گفتگوها مواردی که ولخرجی داریم  یا خود محروم سازی داریم شناخته می شوند. برای مثال ممکن است همه  وعده های غذایی مان را در رستوران بخوریم، حتی احتمال دارد دوستان مان را هم  مهمان کنیم، اما پول کافی برای دندانپزشکی یا مسایل پزشکی مان نداشته باشیم.

یک برنامه مخارج ایده ال ممکن است متعهدمان کند بخشی از درآمدمان را به  مسایل پزشکی مان اختصاص دهیم و بصورت دائم بیرون غذا نخوریم. این فرایند ممکن است برای تازه واردین عجیب و غریب به نظر برسد.

به هر حال  بدون یک برنامه مخارج ایده ال، کل چیزی که در دست داریم یک بودجه بندی  است. بنا به تجربه ما، استفاده از بودجه، همیشه ما را به نوعی محرومیت سوق  می دهد که می تواند موجب بازگشت ما به بدهکاری شود. با داشتن یک برنامه  مخارج ایده ال ما یک چشم انداز داریم که نشان می دهد چه کار می خواهیم برایش  انجام دهیم و گروه کاهش فشارمان به ما کمک می کند به طرف آن چشم انداز  شروع به حرکت کنیم .

یک روش برای اینکه قسمتی از چشم اندازمان را پیدا کنیم این است که خواسته ها  و نیازهای مان را لیست کنیم و با خودمان به جلسه کاهش فشار بیاوریم. سپس  بصورت مستقیم درخواست می کنیم بدون اینکه بدهی ایجاد کنیم چگونه می توانیم  موارد درون لیست مان را خریداری کنیم. بعضی ها هم برای ایجاد و بهبود یک  نوع لیست از گروه کاهش فشار کمک می گیرند.

برنامه مخارج واقعی

در مرحله بعد، ما آماده هستیم که روی اجزای یک برنامه مخارج کار کنیم. در  کارکردن با گروه کاهش فشارمان ، برنامه مخارج ایده ال را در نظر میگیریم – حالا  حساب میزان درامدی که داریم را لحاظ می کنیم. هیچ کدام از نیازهای مان را کنار  نمی گذاریم (شامل مواردی مثل مسافرت و بازنشستگی) و تا زمانی که گروه  کاهش فشارمان احساس نکند همه نیازهای اولیه مان پوشش داده شده است، پرداخت بدهی وارد برنامه مخارج نمی شود.

برنامه مخارج کوتاه

وقتی نقدینگی کم است و برای ما مشخص نیست تا چه زمانی با این پول ادامه  می دهیم، در این شرایط یک برنامه مخارج کوتاه و در واقع یک مسیر موقت برای  عبور از این سختی ها ایجاد می کنیم. برنامه مخارج کوتاه ممکن است تنها شامل  یک مورد شود که ما را از محرومیت کشیدن نجات می دهد.

برای مثال ، بعضی  اوقات ممکن است گروه کاهش فشار تاکید کند مهم است برای دیدن یک فیلم  پول خرج کنید .

برنامه های مخارج بعدی

بعد از گذشت زمان درامد و نیازها تغییر می کنند، تغییرات مناسب برای دستیابی  به برنامه مخارجی که واقعیت را منعکس کند لازم است، که می تواند در آخرین  جلسه کاهش فشار و با مشورت گروه کاهش فشار انجام شود .

دسته بندی های برنامه مخارج شامل چه چیزهایی است؟

با اینکه برنامه مخارج یک فرد مجرد با برنامه مخارج یک شخص متاهل متفاوت  است، اما همگی برنامه های مخارج دسته بندی های عمومی مشابه هم دارند،

مانند:

درامد ماهانه :

دستمزدها

کمیسیون ها

هدایا

استردادها

سودهای سهام

بهره ها

سرمایه گذاری ها

بازپرداخت ها

نفقه / حمایت از کودکان

مخارج ماهانه :

غذا

سرپناه

حمل و نقل

مراقبت شخصی

مراقبت های بهداشتی

سرگرمی

هدایا

روحانی

تعطیالت

کسب و کار شخصی

مراقبت از وابستگان

سرمایه گذاری

بیمه

مالیات

پرداخت بدهی

نفقه/ حمایت از کودکان

برای اشخاص مختلف دسته بندی های زیاد دیگری هم می تواند وجود داشته  باشد، اما چیزی که مهم است این است که بصورت شفاف ببینیم هر دسته بندی چه ورودی هایی دارد و چه مخارجی. استفاده از برنامه مخارج ما را به  سمت بهبودی مالی هدایت می کند، بعلاوه، در حالی که تغییر را از طریق  قدم اول شروع می کنیم، پاسخ به مساله اساسی الگوی مخارج ما بدست  می آید . ویژگی مشترک بدهکاران اجباری این است که قادر به پس انداز پول نیستند. برنامه مخارج می تواند امکان پس انداز منظم را فراهم کند – مهم نیست این  پس انداز پنج هزار تومان در ماه باشد یا یک میلیون تومان (*). میزان پول  اهمیتی ندارد. چیزی که مهم است این است که مقداری پول را بصورت  منظم کنار بگذاریم. “هدف نهایی خرج کردن آگاهانه است. خرج کردن آگاهانه ما را در همین اکنون و همین جا نگه می دارد. ما  فقط آنچه که داریم را خرج می کنیم و بنابراین از  خواسته ها و نیازهای مان آگاهی داریم.”

چگونه از برنامه مخارج استفاده کنم ؟

برنامه مخارج فقط زمانی موثر است که ما آن را تهیه کنیم. مراجعه به برنامه  مخارج در طول ماه و مقایسه آن با اعداد و ارقام روزانه و هفتگی در هر کدام  از دسته بندی ها به ما اجازه می دهد ببینیم چه کار داریم می کنیم. برای  مثال، اگر ما برنامه داشته باشیم در طول ماه ۱۰۰ دلار برای لباس خرج  کنیم، و در هفته اول مان ۱۰۰ دلار لباس را خرج کنیم بنابر این می فهمیم  که هر رقمی بیشتر از این برای لباس هزینه کنیم خارج از برنامه مخارج مان  است. برعکس، اگر ما برنامه داشته باشیم ۱۵۰ دلار برای خوار و بار در  طول ماه هزینه کنیم و بعد از یک هفته ۴۰ دلار هزینه کرده باشیم،  می توانیم ببینیم که فاصله زیادی با برنامه هدف گذاری شده داریم. مهم  نیست نتیجه چه باشد، چیزی که مهم است این است که ببینیم آیا برنامه  مخارج برای ما کار می کند ؟

ما برای این فرایند تلاش می کنیم اما لازم نیست کامل باشد. به ندرت پیش  می آید مخارج مان دقیقا با هر کدام از دسته بندی ها بخواند، اما ما دلسرد  نمی شویم. ما از برنامه مخارج به عنوان یک نقشه راهنما استفاده می کنیم. به  جای ولخرجی اجباری به میزان بهتر شدن مان در مراقبت از نیازهای واقعی و  خواسته های مان توجه می کنیم .

ما در طول ماه آزادیم و می توانیم وقتی شرایط غیرعادی خودشان را نشان می دهند دست به انتخاب بزنیم. برای مثال برای اتومبیل یکی از اعضا تعمیرات پیش بینی  نشده به مبلغ ۸۰۰ دلار بوجود امد. او متوجه شد می تواند پول را با کم کردن از  هرکدام از دسته بندی ها فراهم کند. این باعث شد بفهمد برنامه مخارج علاوه بر  بهبود نتایج و احساس اطمینان بیشتر و توانایی بهتر در مواجهه با شرایط سخت  مالی چقدر می تواند انعطاف پذیر و حمایت کننده باشد.

در مثالی دیگر، به یکی از اعضا ما بلیط سفر هوایی و اقامت رایگان به مدت یک  هفته در هاوایی داده شد. این مسافرت در برنامه مخارج او گنجانده نشده بود. با  مشورت گروه کاهش فشارش و استفاده از منابعی که برای دسته لباساش داشت،  توانست بدون اینکه بدهی ایجاد کند به مسافرت برود و رفت به سفر.

هدف نهایی خرج کردن آگاهانه است. خرج کردن آگاهانه ما را در همین اکنون و  همین جا نگه می دارد. ما فقط آنچه که داریم را خرج می کنیم و بنابراین از  خواسته ها و نیازهای مان اگاهی داریم. با استفاده از برنامه مخارج مان به این شکل، احتمال اینکه بدهی ایجاد کنیم را کاهش می دهیم. ما می دانیم که همه چیز برای  مراقبت از ما کافی است .

چگونه خریدهای مبلغ بالا را انجام دهم؟

قبل از DA  بسیاری از ما خریدهای مبلغ بالا را فقط با استفاده از بدهی بدون  پشتوانه انجام می دادیم. سایرین مبالغ زیادی بدهی های بدون پشتوانه برای  چیزهایی مثل لباس، بیرون غذا خوردن، سی دی، و سایر چیزهای به ظاهر  کوچک انباشته می کردند که پرداخت بابت انها روی منابعی که احیانا برای پیش  بینی خرید چیزهایی مثل تلویزیون یا کامپیوتر کنار گذاشته بودیم تخلیه می شد. برنامه مخارج این امکان را به ما می دهد که با اختصاص دادن هر ماه مبلغ  مشخصی به هدف انجام این گونه خریدها راهی برای یک برنامه بابت خریدهای  مبلغ بالا پیدا کنیم، ممکن است بتوانیم این کار را با کاهش پولی که به طلبکاران  می دهیم انجام دهیم. اختصاص دادن پول با این روش باعث می شود بتوانیم ببینیم  بسیاری از چیزهایی که فکر می کردیم نمی توانیم داشته باشیم، حقیقتا می توانیم  بدون اینکه بدهی جدید ایجاد کنیم بخریم. برای خریدهای سنگین مثل خانه یا  اتومبیل که ممکن است نیاز به بدهی با پشتوانه داشته باشد نیز همینطور است .

تاثیرات و منافع استفاده از برنامه مخارج چه هستند ؟

وقتی یک برنامه مخارج را دنبال می کنیم، نتیجه اش یک الگوی جدید خرج کردن  است، که اغلب احساساتی از ترس، گناه، و خشم را تحریک می کند و همراه با آن  احساسات تازه ای مانند اعتماد به نفس و آسودگی پیدا می کنیم.  بعضی از ما وقتی  با خرید یک کامپیوتر یا مبلمان مواجه می شویم هنگ می کنیم، از این میترسیم  که پول کافی برای زندگی نداشته باشیم، بنابر این خودمان را درگیر بدهی  می کنیم. بعضی از ما خیلی دست و پا می زنیم تا خودمان را در اولویت آخر قرار  دهیم، بدلیل اینکه اگر برای مثال با رفتن به یک تعطیلات خودمان را در اولویت  اول قرار دهیم احساس گناه می کنیم.

دسته ای دیگر از ما وقتی می بینند  نمی توانند در فروشگاه های بزرگ بدون رنجش از عواقب ناشی از کمبود پول در  خواروبار فروشی خریدهای اجباری انجام دهند احساس خشم می کنند. زمانی که  بفهمیم ایمان از انجایی شروع می شود که بر اساس برنامه مخارج زندگی کنیم، تسکین و احساس اطمینان خاطر پدیدار و بهبود می یابد. شروع می کنیم به دیدن  اینکه هر وقت دریافتن و پذیرفتن نیازهای مان را تجربه کنیم، پول کافی هم  هست. برنامه مخارج برای همه ما یک نوع تعادل ایجاد می کند. برنامه مخارج بدهی های  ما را در معرض دید قرار می دهد اما قرار نیست از محل نادیده گرفتن نیازهای  اولیه مان به طلبکاران پولی پرداخت شود. برنامه مخارج خود محرومیتی و  خساست یا ولخرجی را برطرف می کند. در هر حال بر روی هر شخصی تاثیر خاص  خود را دارد. برای بعضی ها به معنی یاد گرفتن این است که برای غذای بیرون کمتر خرج کنند، در حالی که برای بعضی دیگر برعکس معنا می دهد. برای هرکسی نتیجه برنامه مخارج شفافیت و آزادی از عقده های فکری است. با  استفاده برنامه مخارج در زندگی، اجازه می دهیم باورهای گذشته درباره ارزشمند  بودن خودمان کنار بروند و شروع می کنیم به پذیرفتن کامیابی و فراوانی ای که  می تواند در وجود ما باشد. ازوقتی مخارج ما در چشم اندازی مناسب قرار گیرد،  شروع می کنیم به فهمیدن دلایل اساسی و شرایط رفتارهای اجباری مان و استارت  ساختن زندگی، خانواده،  و روابط شخصی سالم را می زنیم.

دعای روزانه بدهکاران گمنام

خدایا من پول و پس اندازم را به تو میسپارم،

به تو اعتماد میکنم تا خودت مرا تامین نمایی.

خدایا کارم را به تو میسپارم،

به تو اعتماد میکنم که مرا درکاری خواهی گماشت.

خدایا دیدگاهم را به تو میسپارم،

به تو اعتماد میکنم تا امور را برایم آشکار کنی و برآورده سازی.

خدایا زمانم را به تو میسپارم،

به تو اعتماد میکنم تا روز خوبی را نصیبم کنی.

خدایا روزهایم را به تو میسپارم،

به تو اعتماد میکنم تا زندگی خوبی نصیبم گردانی.

خدایا غذایم را به تو میسپارم،به تو اعتماد میکنم تا سلامتی، شادی،

انعطاف پذیری و آزادی را برایم تامین نمایی.

خدایا خانه ام را به تو میسپارم، به تو اعتماد میکنم

تا به من خانه ای باشکوه و زیبا عطا کنی که مملو از عشق و وجود تو باشد،

جایی که به راحتی استطاعتش را خواهم داشت

و در آن بسیار شاد خواهم بود.

“آمین”

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *